Miks üldse vaeva näha ja unenägude seletamine ette võtta? Unenäoseletus on lausa terapeutilise lähenemisega, võimalus süüvida endasse ning avastada murekohti, mis igapäevaelus varju jäävad, ent siiski lahendamist vajavad. Unenäoseletused on tööriistaks, et jõuda selgusele, mis toimub su alateadvuses.
Kuidas alustada unenägude seletamist?
Unenägude seletamine, nagu ka paljud muud ettevõtmised, nõuavad edukuse saavutamiseks harjutamist, kannatlikkust ja uudishimu. Esimeseks sammuks, ilma milleta ei saa kohe kindlasti unenägude tõlgendamisega alustada, on unenägude meelde jätmine. Kindlasti oled kogenud olukorda, kus proovid unenägu kellelegi ümber rääkida, ent nähtu kaob mõtteist sama kiiresti kui liiv näppude vahelt.
Loe täpsemalt:
Karu unenäos
Hambad unenäos
Kass unenäos
Surm unenäos
Surnud inimene unenäos
Madu unenäos
Veri unenäos
Põgenemine unenäos
Tulekahju unenäos
Märkmik ja pliiats öökapile
Kõige kindlamini jääb unenägu meelde siis, kui proovid seda meenutada kohe pärast ärkamist. Just seetõttu soovitatakse voodi kõrval hoida märkmikku ja pliiatsit. Niimoodi saad unenäo – või sellega seonduvad märksõnad – kirja panna kohe, kui silmad lahti teed. Isegi siis, kui virgud keset ööd. Teiseks heaks variandiks on häälmemo telefonis. Telefonisse trükkimist võiks vältida, sest liigne ekraani kasutamine keset ööd võib unerütmi sassi ajada.
Ära pettu, kui algul suudad kirja panna vaid üksikud, seosetud momendid. Mida rohkem harjutada, seda rohkem detaile õpid mäletama ja seda selgemaks unenäo seletus muutub. Lisaks voodi kõrval olevale märkmikule, kuhu teha kiireid ülestähendusi, võiksid proovida unenäopäeviku pidamist. Selliselt on sul rohkem ruumi oma unenägu süvitsi analüüsida ning unenägude seletamine on kergem.
Põhjalik analüüs nõuab aega
Unenäo seletus võiks alata lihtsa kirjeldusega, mis unenäos toimub. Proovi kirja panna kõik detailid, mis meenuvad, isegi kui need ei tundu loogilised. Seejärel pane kirja, mis tundeid või mõtteid nähtud sümbolid ja kogetud hetked tekitavad ning seegi, kui nähtu tuletab sulle meelde mõne mälestuse või sünnib uus idee.
Mõnikord ei ole kirjutamine parim lahendus. Oodatust paremini võib toimida hoopis oma unenäo kellelegi teisele kirjeldamine. Samamoodi võid neilt küsida, mis mulje unenäost rääkides jätsid. Ehk jäi neile silma mõni automaatne aga oluline reaktsioon, näoilme või rõhu asetamine, mida ise tähelegi ei pane? Mõnikord loebki rohkem see, kuidas sa unenäost räägid, mitte see, mida sa räägid.
Aeg uurida, mida üks või teine sümbol tähendab
Juba kirja pandud unenägu loe uuesti üle. Korra. Kaks. Või kolm. Võimalik, et mõni sümbol või tähendus, mis esmalt varjatuks jäi, torkab silma alles korduval lugemisel. Nüüd, kui oled tuvastanud peamised sümbolid ja motiivid, ongi aeg järgi vaadata, mida need tähendavad. Kui midagi jääb selgusetuks või ei kõla loogiliselt, siis ära unusta kahe teise faktori olulisust.
Unenägude seletamine ei tähenda vaid nähtud sümbolitele tähenduse taha kirjutamist. Arvestada tuleb faktoriga nagu näiteks keskkond – milline on see ümbrus, kus unenäo tegevus toimus? Kui mõni reaalne koht, kus oled ise viibinud, siis millised olid su emotsioonid seal olles? Emotsioonid on olulised ka teiste sümbolitega.
Enamik inimesi tõdevad, et piisab ämblikku nägemisest ja juba jooksevad hirmujudinad mööda selga. Ehk – ämbliku nägemine unenäos on pigem õudusunenägu. Aga äkki sul oli teismeeas ämblik hoopis lemmikloomaks, kelle eest hoolt kandsid ja kellega on seotud positiivsed mälestused? Sellisel juhul on ka ämbliku unes nägemine hoopis teistsuguse kaalu ja mõjuga.